Zapalenie mieszków włosowych jest problemem, z którym zmaga się duża liczba kobiet oraz mężczyzn. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, świąd, wypryski oraz ropa pod skórą. Jest ono nieprzyjemną dolegliwością, dlatego należy starać się je zlikwidować.

Przyczyny

Wyróżnia się zapalenie mieszka włosowego infekcyjne lub nieinfekcyjne. Ten pierwszy rodzaj może zostać spowodowany przez wirusy, grzyby lub bakterie. Do stanu zapalnego dochodzi, gdy te patogeny dotrą do mieszka włosowego. W wielu przypadkach jest on spowodowany depilacją lub goleniem. Warto zauważyć, że zapalenie mieszków włosowych po goleniu lub zapalenie mieszków włosowych po depilacji zdarza się nader często, gdyż wówczas drobnoustroje mogą łatwo przeniknąć do mieszka włosowego.

Nieinfekcyjne zapalenie jest spowodowane m.in. przez czynniki chemiczne oraz mechaniczne. Czynniki chemiczne to zazwyczaj rozmaite leki, wśród których znajdują się np. glikokortykosteroidy. Czynniki mechaniczne to m.in. nadużywanie depilacji oraz zbyt szorstkie ubranie. Te czynniki prowadzą do podrażnienia skóry.

Potrzebujesz porady eksperta na temat zapalenia mieszków włosowych? Skorzystaj z BEZPŁATNYCH KONSULTACJI w Clinica Cosmetologica.
Umów się już dziś pod nr ☎ 791 604 604 Więcej informacji znajdziesz na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/zapalenie-mieszkow-wlosowych/

Wizyta u dermatologa

Jeżeli u danej osoby dojdzie do zapalenia mieszków włosowych, to w takiej sytuacji należy udać się na wizytę do dermatologa. Zazwyczaj specjaliści zalecają na zapalenie mieszka włosowego leczenie zewnętrznymi środkami lub doustnymi antybiotykami. Niestety, ale w wielu przypadkach problemy po jakimś czasie wracają. Czasami zdarza się, że leczenie jest dość długotrwałe. Ma to miejsce, gdy u kogoś występuje np. figówka, czyli ropne zapalenie mieszków włosowych. Najczęściej jest ona spowodowana niewłaściwym dbaniem o sprzęt do golenia.

Leczenie domowe

Wiele osób nie zamierza od razu udać się z tym problemem do lekarza i stosuje leczenie na własną rękę. Często na zapalenie mieszków włosowych na głowie bywają stosowane specjalne szampony, natomiast na zapalenie mieszków włosowych na twarzy maści o działaniu antybakteryjnym. Niestety, ale zazwyczaj domowe leczenie nie przynosi zadowalających efektów.

Laser Vectus

Warto zauważyć, że skuteczną walkę z zapalaniem mieszków włosowych zapewnia depilacja laserowa. Może ona zostać przeprowadzona za pomocą różnych rodzajów laserów. Jednym z nich jest nowoczesny laser Vectus. Zabieg przeprowadzony za jego pomocą jest bezbolesny. Wynika to z tego, że w tym urządzeniu znajduje się specjalna, chłodząca nakładka, która zapewnia poczucie komfortu.

W trakcie depilacji laserowej do skóry przykłada się głowicę wysyłającą światło o określonej długości. Prowadzi to do likwidacji włosków, a także komórek macierzystych, co przyczynia się do tego, że włosy nie będą już odrastać. Dzięki temu zostają wyeliminowane najczęstsze przyczyny stanów zapalnych mieszka włosowego, a więc golenie oraz depilacja. Ważną kwestią jest to, że zabieg nie stwarza żadnych zagrożeń dla zdrowia. Należy też zauważyć, że jeżeli ktoś cierpi, np. na zapalenie mieszków włosowych na nogach, to zabieg może zostać zrealizowany jedynie w określonym obszarze. Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej lekarzy zaleca na zapalenie mieszków włosowych leczenie laserem.

Wykonanie zabiegu laserem Vectus prowadzi do usunięcia 95% owłosienia występującego na obszarze, który został objęty zabiegiem. Te pozostałe 5% to włosy niebędące w fazie wzrostu podczas przeprowadzania zabiegu. Istnieje możliwość pojawienia się ich w ciągu roku po przeprowadzonym zabiegu. Jeżeli to nastąpi, to wówczas wskazane jest wykonanie jeszcze jednego zabiegu. Warto wiedzieć, że najlepszy efekt zapewnia seria składająca się z 4 do 6 zabiegów. Te zabiegi należy powtarzać co 4-10 tygodni. Jeden zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.