Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba wywoływana przez grzyby z grupy Candida, atakująca przeważnie błony śluzowe części intymnych oraz jamę ustną.

Dolegliwość ta może być wywołana przez szereg rozmaitych czynników takich jak: zmiany hormonalne (ciąża, antykoncepcja hormonalna), zabiegi chirurgiczne, źle zbilansowana, uboga w witaminy dieta, nieodpowiednia higiena osobista, a także antybiotykoterapia, upośledzająca naturalną odporność organizmu. Choroba przenosi się także drogą płciową, stąd ryzyko zachorowania zwiększają częste zmiany partnerów seksualnych oraz niestosowanie prezerwatywy. Drożdżyca rozprzestrzenia się tym łatwiej, że przy bezobjawowym przebiegu choroby zakażona osoba nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu.

Objawy

Leczenie kandydozy jest utrudnione ze względu na fakt, że – jak już wspomniano – w pierwszej fazie rozwoju choroba ta często nie daje żadnych objawów. Później kobieta może odczuwać dyskomfort związany ze swędzeniem i pieczeniem przedsionka pochwy i sromu, a także ból w trakcie stosunku płciowego. Charakterystycznym symptomem są białawe upławy o serowej lub wodnistej konsystencji i specyficznym zapachu oraz zaczerwienienia na narządach rodnych. Bywa, że grzybica atakuje także znajdujące się najbliżej obszary, jak cewka moczowa. Pojawia się wtedy pieczenie podczas oddawania moczu.

Kandydoza w inny sposób objawia się u mężczyzn, przeważnie przybierając formę drożdżakowego zapalenia żołędzi i napletka lub cewki moczowej. Objawy są podobne – zaczerwienienie i świąd w okolicach intymnych, ból przy oddawaniu moczu, a także białawy wyciek z cewki moczowej.

Zdarza się, że na skutek stosunku oralnego lub analnego z zarażoną osobą, dochodzi do zainfekowania jamy ustnej i odbytu. Z kolei w przypadku zaatakowania przez chorobę przewodu pokarmowego, do wymienionych objawów kandydozy dołączyć mogą dolegliwości typowo pokarmowe, jak mdłości, zgaga czy nieprzyjemne pieczenie. Ze względu na możliwość zainfekowania innych organów nie wolno lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o chorobie.

Leczenie

Kandydoza jest chorobą, która ze względu na tendencję do bezobjawowego przebiegu i skłonność do nawrotów, wymaga terapii u specjalisty. Prawdopodobnie zapisze on wyjątkowo skuteczne w leczeniu drożdżaka antybiotyki z grupy allioamin (terbinafinę i naftafinę), nystatynę (niszczącą błony komórkowe grzybów, przeważnie w postaci maści do użytku zewnętrznego lub preparatów dopochwowych) i natamycynę.

Dobór odpowiedniego medykamentu stanowi podstawę zwieńczonej sukcesem terapii. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej higienie miejsc intymnych z użyciem specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, nigdy zwykłego mydła. Leczenie trwa długo, przeważnie 4-6 tygodni, lecz bardzo ważnym jest, aby nie przerywać go nawet w przypadku ustąpienia najbardziej dokuczliwych objawów. Profilaktycznie terapii powinno poddać się obydwoje partnerów.

Diagnostyka

W diagnostyce kandydozy wykorzystuje się kilka metod, spośród których najpopularniejsze to testy serologiczne, metoda hodowli oraz badanie mikroskopowe. W ciągu ostatnich kilku lat dołączyły do nich najnowsze testy wykrywające materiał genetyczny drożdży z wykorzystaniem reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Test ten, ze względu na bardzo wysoką, przekraczającą 99% procent, skuteczność oraz dokładność, pozwalającą wykryć nawet niewielkie skupiska grzybów, uchodzi obecnie za najnowocześniejszą metodę w diagnostyce drożdżycy. Badanie wykonuje się na próbce pobranej z zainfekowanych okolic intymnych (żołądź, napletek, cewka moczowa, srom), a także z jamy ustnej i gardła lub okolic odbytu.

Test – badanie pcr na kandydozę można zamówić ze strony https://drwenerolog.pl/produkt/test-drozdzyca-kandydoza/

Ze względu na wstydliwy charakter choroby wiele osób bagatelizuje dokuczliwe objawy. Trzeba jednak pamiętać, że kandydoza to choroba podstępna i niemożliwa do samodzielnego wyleczenia. Z tego względu w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących symptomów, warto skorzystać z dostępnych na naszej stronie internetowej testów PCR, które nie tylko oszczędzą Państwu stresu związanego z wizytą u specjalisty, ale także dostarczą wiarygodnych informacji odnośnie obecności grzybów w organizmie. Testy PCR pozwalają bowiem wykryć nawet pojedyncze komórki patogenne w organizmie.

Artykuł autorstwa redakcji portalu drwenerolog.pl