Prosaki to białe lub żółtawe grudkowate zmiany, pojawiające się w miejscach, w których znajdują się gruczoły łojowe. Najczęściej prosaki umiejscawiają się na twarzy: pod oczami, na ustach, na powiece, na nosie, na policzkach, na czole. Zasadniczo prosaki są torbielami wypełnionymi keratyną, które są uważane za nieestetyczne, ale nieszkodliwe. Są dość powszechne u noworodków (często znikają w ciągu kilku tygodni), ale mogą dotyczyć osób w każdym wieku.

Problem występuje, gdy skóra nie może usunąć martwych komórek skóry, powodując w ten sposób zatkanie porów. Może to być spowodowane czynnikami, takimi jak stosowanie niektórych kosmetyków i częste opalanie się. Prosaki na twarzy nie są niebezpieczne dla powodują nieefektowny wygląd skóry.

Jak usunąć prosaki?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne usuwanie prosaków, ale nie warto dokonywać ich eliminacji samodzielnie, ponieważ można zainfekować skórę, wskutek czego narazić się na powstanie szpecących blizn. Skuteczne zabiegi wykonywane są w salonie kosmetologicznym z zachowaniem sterylności i wiedzy fachowej.

Szukasz specjalistycznej pomocy w walce z prosakami? Wejdź na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/prosaki/

Na prosaki usuwanie najbardziej efektywne stanowi mikrodermabrazja, będąca zabiegiem, który złuszcza i usuwa warstwę powierzchniową suchych, martwych komórek skóry. Kosmetolog ma do dyspozycji dwie końcówki: drobne kryształki lub diamentowe wiórki. Wraz z odsysanym zrogowaciałym naskórkiem usuwane są prosaki i odetkane zostają pory.

Kosmetolodzy podkreślają, że nie należy spodziewać się efektów głębokiego peelingu chemicznego lub frakcjonowanego lasera rewitalizującego z mikrodermabrazją. Jest to doskonała procedura, która pomaga zmaksymalizować korzyści płynące z regularnego działania miejscowego, pozwalającego zachować gładkość skóry, pomóc pigmentowi wyglądać bardziej równomiernie i spowodować, że prosaki pod oczami czy na innym obszarze twarzy znikną.

Kto powinien wziąć pod uwagę mikrodermabrazję?    

Mikrodermabrazja jest w pewnym sensie przydatna dla ludzi z matową lub ziemistą skórą, osób, które na prosaki leczenie chce zastosować skuteczne i bezpieczne. Zabieg taki przeznaczony jest przy takich zmianach skórnych jak:

  • prosaki na twarzy,
  • łagodny trądzik,
  • przebarwienia po trądziku,
  • ślady po trądziku,
  • powierzchowne blizny po trądziku.

Mikrodermabrazja może być dobrą opcją terapeutyczną dla pacjentów z powierzchownymi problemami skórnymi i zajętym stylem życia, którzy szukają minimalnych korzyści bez praktycznie żadnych skutków ubocznych lub przestojów. Osoby z głębszymi bliznami trądzikowymi mogą spodziewać się znacznie dłuższej serii zabiegów lub prawdopodobnie skorzystać z przeprowadzonej przez lekarza dermabrazji chirurgicznej, peelingu chemicznego lub laserowej rewitalizacji.

Korzyści z mikrodermabrazji obejmują również zwiększoną cyrkulację i przepływ limfy, które promują zdrowie wewnętrzne skóry oraz usuwają prosaki na ustach i prosaki na powiece.

Prosaki – leczenie za pomocą peelingu chemicznego

Peeling chemiczny uszkadza skórę w kontrolowany sposób, powodując powierzchowne zranienie. Ponieważ uszkodzenia są naprawiane przez naturalny proces gojenia, poprawia się wygląd skóry i leczy efektywnie prosaki na twarzy w tym usuwa w bezpieczny sposób prosaki pod oczami.  Głębokość, z jaką powstaje uszkodzenie, zależy od rodzaju chemikaliów nałożonych na skórę, w przypadku prosaków najczęściej stosowany jest kwas pirogronowy.

Osoby zastanawiające jak usunąć prosaki mogą bezpiecznie poddać się tej procedurze bez obawy na efekty uboczne. Rodzaj zastosowanego peelingu chemicznego zależy od natury problemu, który ma być leczony. Problemy skórne, które najlepiej reagują na peelingi chemiczne, wynikają z przewlekłego uszkodzenia słonecznego światła ultrafioletowego. Dlatego takie zmiany skórne jak prosaki pod oczami, prosaki na ustach i prosaki na powiece poddają się takiemu leczeniu z dobrymi efektami.